Grodzisko Rzeczyca

0
4444

Koncepcja budowy grodziska zakłada powstanie rekonstrukcji osady wczesnośredniowiecznej datowanej na IX-XI wiek – żywego skansenu – muzeum archeologiczno-historycznego w nawiązaniu do osadnictwa z terenów w okolicy rzeki Pilicy.

Planowana jest budowa chat drewnianych i innych budowli użytkowych oraz zmianę ukształtowania terenu oraz dokonanie nasadzenia drzew i krzewów, głownie w dawnych odmianach.

Osada ma spełniać oczekiwania zwiedzających Gminę Rzeczyca, Spałę i Inowłódz – miejscowości z tradycjami historycznymi, umożliwiając im zapoznanie się z realiami życia codziennego w okresie wczesnego średniowiecza. Projekt zakłada także wytyczenie ścieżek dydaktycznych oraz ożywienie ruchu turystycznego na terenie gminy, w tym organizacja miejsc noclegowych i stacji samoobsługi rowerów.

Przedsięwzięcie to powinno posiadać zarówno wymiar edukacyjny – umożliwiać różnorakie formy warsztatowe, jak i spełniać wymogi komercyjne, takie jak zewnętrzna atrakcyjność czy też możliwość korzystania z infrastruktury osady przez cały rok zarówno pod względem organizacji działań historyczno-edukacyjnych, jak również pod względem organizacji wydarzeń kulturalnych, eventów, rekreacji, itp. W celach edukacyjnych zakłada się utworzenie stałej wystawy składającej się z pozyskanych rekonstrukcji lub oryginałów naczyń i przedmiotów użytku codziennego, narzędzi i wyrobów rzemieślniczych. Z jednej strony będzie to podstawa do działań edukacyjnych, a z drugiej strony – kolekcja będzie poszerzana w trakcie warsztatów organizowanych na terenie grodziska.

Prezentacje rzemiosł i pokazy będą prowadzone przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej RÓD DĘBOWEGO LIŚCIA, członków Stowarzyszenia „Dębowy Liść”, członków Stowarzyszenia „Kamienica 56” oraz wykonawców i rzemieślników ginących zawodów i dawnych rzemiosł., przez osoby doświadczone i odpowiednio przygotowane.

Zakładamy możliwość współuczestnictwa w organizowanych przez nas formach poprzez obserwację, gry i zabawy, udział w warsztatach, udział w imprezach komercyjnych, przygotowaniu posiłków, wytwarzaniu przedmiotów użytkowych, pracach konserwacyjnych itp. Zakłada się, że część działań będzie prowadzona komercyjnie, co pozwoli na sprawne utrzymywanie i rozbudowanie obiektu.

Na terenie grodziska zamierzamy organizować kolejne edycje Mokoszowiska – Ku czci Matki Ziemi rozpoczętej w roku 2015, jedynej tego typu imprezy dla kobiet rekonstruktorek.

Źródło: Słowianszczyzna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!