NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Nowy Budynek administracyjny w Rzeczycy – serce kulturalne i administracyjne gminy – wirtualny spacer.

Witajcie, Drodzy Internauci! Dziś zapraszam Was na wirtualny spacer po Nowym budynku administracyjnym w Rzeczycy. Będziecie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda siedziba Urzędu Gminy oraz instytucji, które są tu również ulokowane – Gminy Ośrodek Kultury oraz Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprowadzać Was będzie Wójt Gminy Rzeczyca pan Marek Kaźmierczyk.

Dzień Otwarty dla mieszkańców – Uroczyste oddanie budynku administracyjnego

Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt zaprosić Was na uroczyste oddanie budynku administracyjnego, w którym będą mieściły się Urząd Gminny Rzeczyca, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Uroczystość odbędzie się 16 września 2023 roku, w sobotę, o godzinie 16:00. Podczas dnia otwartego będziecie mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu. Będą również odbywały się koncerty, w tym występy Zespołu Caryna i Zespołu Oreada. Zespół Caryna, istniejący od 2008 roku, czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych, takich jak folk, rock, reggae czy bossanova. Skład grupy tworzą utalentowani muzycy, którzy zapewniają najwyższy poziom artystyczny każdego koncertu. Dodatkowo, na scenie pojawi się zespół Oreada, grający muzykę folkową z elementami rocka, funku, jazzu i reggae. Są laureatami wielu konkursów muzycznych i mają na swoim koncie wiele koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Na scenie wystąpi również, tenor Dominik Sutowicz. Artysta ten zyskał uznanie na polskiej i zagranicznej scenie operowej. Jego występy zachwycają słuchaczy i są gwarancją wzruszeń i niezapomnianych emocji. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, która będzie obfitować w wspaniałą muzykę i niezapomniane występy artystów. Zapewniamy, że będzie to niezapomniane wydarzenie, które na długo zapadnie w Waszą pamięć. Będziecie mieli okazję zarówno zwiedzić nowy obiekt, jak i cieszyć się doskonałą muzyką.

Rzeczyckie Dożynki 2023 – zapowiada się super zabawa

Serdecznie zapraszamy na Rzeczyckie Dożynki, które odbędą się 27.08.2023 roku. Rozpoczęcie uroczystości planowane jest o godzinie 12.00 Mszą świetą polową na terenie Gminnego Ośrodka Kultury.

Tegorocznymi Starostami Dożynek będą Dominika Tkaczyk, mieszkanka wsi Bobrowiec, mężatka i mama dwójki dzieci, absolwentka wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Arkadiusz Mejer, Sołtys wsi Gustawów od 13 lat, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.

W części artystycznej zaprezentują się: Rzeczycki Chór Parafialny, Orkiestra Dęta Rzeczyca, Kapela Gmajów, Kapela z Luboczy Grzegorza Tomaszewskiego, Kapela Bobrowianie, Rzeczycka Gitara oraz Sekcja Wokalna GOK. Na scenie wystąpi również Kabaret Wcięci Przypadkiem. Dla najmłodszych uczestników przygotowany zostanie blok zabaw i animacji. Wieczorem rozpoczniemy zabawę taneczną którą poprowadzi zespół Czaders z Opoczna. Gwiazdą wieczoru będzie Kapela Ciupaga.

Kapela Ciupaga to zespół przyjaciół, których łączy miłość do muzyki góralskiej. Ich repertuar to zarówno utwory ludowe z okolic Łącka i Sądecczyzny, jak i żywiołowe melodie folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi i rumuńskimi. Zespół zagra również swoje autorskie piosenki. Charakterystycznym elementem ich występów jest radość i pasja, która przenosi się na publiczność.

W koncercie towarzyszyć będzie bogate instrumentarium, w tym skrzypce, akordeon, kontrabas, cymbały, altówka węgierska, cajon oraz przeszkadzajki. Kapela Ciupaga wielokrotnie występowała na scenach krajowych i zagranicznych, zdobywając uznanie publiczności. Dotychczas koncertowali w Słowacji, Czechach, Holandii, Anglii, Austrii, Gruzji i Armenii. Posiadają trzy płyty oraz zagrały blisko 300 koncertów.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki i klimatu wiejskich dożynek na niezapomnianą imprezę. Przyjdźcie 27.08.2023 i bawcie się razem z nami!

Potańcówka w Glinie – 2023

Miejscowość Glina, położona w województwie łódzkim, słynie z organizowania corocznych Potańcówek Ludowych, podczas których mieszkańcy oraz goście mogą delektować się tradycyjną muzyką i tańcem ludowym. Tegoroczna edycja tej niezwykłej imprezy odbyła się 5 sierpnia i zgromadziła tłumy miłośników kultury ludowej.

Wśród zaproszonych kapel, które zagrały na tegorocznej potańcówce, znalazły się trzy kapele muzyczne z naszej gminy: Kapela Gmajów, Kapela Bobrowianie oraz Kapela Grzegorza Tomaszewskiego z Luboczy. Każda z tych kapel, złożona z utalentowanych instrumentalistów, wprowadziła publiczność w świat tradycji i kultury ludowej.

Niezwykłą niespodzianką dla wszystkich obecnych na potańcówce była również premiera książki autorstwa pani Danuty Dębskiej, pt. „Muzyka ludowa we wsi Glina”. Publikacja ta jest nie tylko hołdem dla tradycji ludowej, ale także doskonałym przewodnikiem po bogactwie muzycznym tego regionu. Książka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wśród kapel występujących na potańcówce, znalazły się także Kapela Barbary Branickiej Gromek, z Rawy Mazowieckiej oraz Kapela Józefa Kowalczyka. Ich dynamiczne melodie oczarowały wszystkich obecnych na imprezie. Jeden z uczestników potańcówki, podkreślił, że „atmosfera tego wydarzenia jest niezwykła. To nie tylko okazja do wspólnego tańca i zabawy, ale również do odkrywania piękna tradycji i muzyki ludowej”.

Podczas tegorocznej edycji Potańcówki Ludowej w Glinie odbyły się również warsztaty śpiewu prowadzone przez Różę Martynę Grabowską. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w tradycyjnym śpiewie ludowym pod okiem doświadczonej artystki. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat polskiego folkloru. Róża Martyna Grabowska dzieliła się swoją wiedzą i pasją. Dzięki takim warsztatom potańcówka w Glinie staje się nie tylko okazją do tańca, ale również do nauki i odkrywania bogactwa kultury ludowej Polski.

Potańcówka Ludowa w Glinie to również doskonała okazja do przeżycia autentycznej atmosfery wsi. Tradycyjne stroje, nadają całej imprezie wyjątkowego charakteru. Ludowe przysmaki i potrawy, takie jak bigos, kiełbasa, czy chleb ze smalcem, również nie mogło zabraknąć na stołach.

Organizatorzy potańcówki dbają o to, aby impreza była dostępna dla wszystkich chętnych. Dlatego też, wejście na potańcówkę jest bezpłatne, co przyciąga wielu mieszkańców Gliny i okolicznych miejscowości.

Potańcówka Ludowa w Glinie to jedno z tych wydarzeń, które łączy wszystkich miłośników folkloru, muzyki i tańca w niezapomnianą atmosferę radości i wspólnego przeżywania tradycji. Każdy rok przynosi nowe zespoły i niespodzianki, które wzbogacają program imprezy. Mieszkańcy Gliny i okolic już teraz nie mogą się doczekać kolejnej edycji Potańcówki Ludowej, która już za rok.

Potańcówka w Glinie to niezapomniane chwile i ciekawa podróż do korzeni polskiej kultury.

O Rzeczycy będzie głośno!!!

Już dziś we wszystkich serwisach informacyjnych usłyszymy o Rzeczycy, my jako pierwsi publikujemy tą sensacyjną wiadomość o szczegółach opowie: Wójt Gminy Rzeczyca Pan Marek Kaźmierczyk. Zapraszamy do obejrzenia materiału video.

Bajki dla dorosłych – Dzień Kobiet w Rzeczycy 2023

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tegorocznego Dnia Kobiet w Rzeczycy.

Podsumowanie Wydarzeń 2022 Roku w Gminie Rzeczyca – relacja video

Początek roku to najlepszy czas do podsumowania osiągnięć, przedsięwzięć i wydarzeń roku poprzedniego oraz złożenia podziękowań osobom, dzięki którym udało się ich dokonać. Jest to także okazja do prezentacji dzieci, młodzieży oraz dorosłych artystów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury. 4 lutego w Gminnej Hali na zaproszenie Wójta Marka Kaźmierczyka przybyło prawie 500 osób z terenu Gminy Rzeczyca. W trakcie uroczystości przedstawiono zrealizowane inwestycje o niebagatelnej wartości 16 mln zł z czego 13 mln pochodziło z pozyskanych dofinansowań zewnętrznych!!! Przedstawiono dokonania w zakresie kultury, sportu, działań poszczególnych stowarzyszeń, osp. Podsumowano akcję dostarczania mieszkańcom gminy węgla wraz z wręczeniem przez Pana Wójta podzìekowań Panu Mirosławowi Chabrowi oraz Pani Zdzisławie Mielewskiej, dzięki którym 710 ton doskonałej jakości węgla dotarło wprost na posesje mieszkańcow. Wójt podziękował również w sposób szczególny Senatorowi RP Panu Rafałowi Ambrozikowi oraz Posłowi RP Panu Grzegorzowi Wojciechowskiemu za pomoc i wsparcie w uzyskaniu rekordowej w skali powiatu dofinansowania czterech inwestycji w ramach Polskiego Ładu oraz Pani Ewie Wendrowskiej Radnej Woj. Łódzkiego, dzięki której Gmina Rzeczyca uzyskała wsparcie do prawie wszystkich inwestycji zrealizowanych w 2022 roku. Statuetkę Zasłużonego mieszkańca gminy otrzymała Pani Marianna Pawlak z Sadykierza, twórczyni ludową, artystka, śpiewaczka reprezentująca gminę w wielu ogólnopolskich oraz regionalnych konkursach. Uhonorowano Prezesa LGD Doliny Pilicą Pana Bronisława Helmana statuetką Przyjaciela Gminy Rzeczyca. Prowadzone przez niego Stowarzyszenie, jedno z najlepszych w Polsce, pomogło i umożliwiło zrealizowanie na terenie szeregu inwestycji, warsztatów oraz wsparcie przedsiębiorców z terenu gminy. Specjalne podziękowania za dokonania i pracę na rzecz Gminy, otrzymali Komendant Komisariatu w Czerniewicach podinsp. Krzysztof Ludwiczak oraz Pan Andrzej Jura redaktor portali Facebook Gmina Rzeczyca oraz Lubocz.pl. Wręczono także nagrody młodym mistrzom ortografii „Podsumowanie wydarzeń” to także czas podarowania poduchy wychawtowanej przez Panią Teresę Gmaj oraz wyprawki dla pierwszego urodzonego w nowym roku mieszkańca Gminy. W tym roku okazał się nim Staś Kielan z Sadykierza, który osobiście w asyście rodziców odebrał podarunki z rąk Wójta Marka Kaźmierczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Leszka Kosiackiego. Na koniec, odbył się Bal karnawałowy 2023. Mieszkańców bawił zespół Czaders z Kruszewca. Była to także okazja do spróbowania dzika podarowanego i przygotowanego przez Koło łowieckie Anser. Zabawa trwała niemalże do białego rana. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tegorocznego Podsumowania, w sposób szczególny niezastąpionym paniom z KGW, pracownikom GOK, urzędu gminy i szkoły.

Powiatowe Noworoczne Spotkanie Strażaków

Po 10 latach nasza Hala Środowiskowa znów zapełniła się druhami strażakami z terenu całego powiatu tomaszowskiego. 300 strażaków, kilkudziesięciu zaproszonych gości uczestniczyło w tegorocznym noworocznym spotkaniu. Druh Wójt Gminy Rzeczyca Marek Kaźmierczyk jako współorganizator spotkania, zaprezentował osiągnięcia gminy Rzeczyca oraz inwestycje poczynione na rzecz pożarnictwa życząc na koniec wszystkim udanego spotkania. W części oficjalnej dużo było podziękowań i gratulacji dla druhów od zaproszonych gości. Nieodzownym elementem każdego święta strażackiego jest wręczanie odznaczeń resortowych, które również zostały wręczone naszym druhom. „Za Zasługi dla Pożarnictwa” złotym medalem uhonorowany został druh Wójt Marek Kaźmierczyk, natomiast srebrnym druh Ireneusz Telega z OSP Kanice i druh Mariusz Szulc z OSP Glina. Gratulujemy odznaczonym, dziękując jednocześnie za codzienną pracę i wkład w rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Rzeczyca. Część artystyczną tegorocznego święta uświetnił swoim występem Rzeczycki Chór oraz Kapela Bobrowianie. Jak to na imprezie strażackiej nie mogło zabraknąć występu kabaretu Wcięci Przypadkiem z OSP Sadykierz. Tym razem druh Adam Pawlak wcielił się w światowej sławy kucharza Pier Dua. Wspólna biesiada strażaków przygotowana została przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Strażacy podkreślali pyszne jedzenie przygotowane przez nasze Panie oraz dobrą atmosferę, która u nas panuje. Tegoroczne wydarzenie odbywało się w myśl hasła … „niech nigdy nie zagaśnie, wzajemny szacunek”.

Relacja live dostępna tutaj Fotorelacja dostępna tutaj

Ile było urodzeń, a ile zgonów w 2022 roku w Gminie Rzeczyca? Poznaliśmy statystyki

W zeszłym roku, w naszej gminie urodziło się 37 dzieci. Wszystkim Maluszkom oraz ich Rodzicom życzymy dużo zdrowia i radości. Dla przypomnienia w zeszłym roku pierwszym nowonarodzonym mieszkańcem gminy Rzeczyca był chłopczyk Wojciech. Ale mamy też zła wiadomość, w naszej gminie w 2022 roku zmarły 64 osoby.

Liczba urodzeń z ostatnich lat przygotowana w oparciu o dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeczycy. (z dnia 25.1.2023r.)

Rok Ilość urodzeń Dziewczynki Chłopcy
2011 61 31 30
2012 54 31 23
2013 47 26 21
2014 46 23 23
2015 46 24 22
2016 61 32 29
2017 39 19 20
2018 46 25 21
2019 54 24 30
2020 42 15 27
2021 44 25 19
2022 37 16 21

Płyta „Zawsze w naszych sercach melodie ludowe” – Kapeli Bobrowianie już dostępna.

Płyta „Zawsze w naszych sercach melodie ludowe” Kapeli Bobrowianie już dostępna. Znalazło się na niej 19 piosenek m.in. „W Małej tawernie”, „Moja żona w kraju”, „Tam za ogrodem, tam za zielonym” oraz słynne oberki Zygmunta Chabra. Płyta została wydana własnym sumptem. Jest to edycja limitowana. Będzie ją można nabyć bezpośrednio od Kapeli podczas występów, między innymi 4 lutego na Podsumowaniu Wydarzeń 2022 roku w Gminie Rzeczyca. Kapela Bobrowianie swoją muzyką umila nam czas podczas wielu wydarzeń w gminie Rzeczyca a od dziś będzie umilać nam czas w naszych domach, kiedy będziemy słuchać ich debiutanckiej płyty. Tak więc zapraszamy do zakupu płyty. Jest to swego rodzaju cegiełka dla Kapeli Bobrowianie. Pomysł nagrania płyty powstał dwa lata temu, ale ciągle był odkładany na później, aż wreszcie przyszedł ten dzień i jest nagrana! Materiał na płytę został zarejestrowany 14 grudnia 2022 roku w świetlicy wiejskiej w Sadykierzu, z pomocą realizatora dźwięku Dawida Kwapisiewicza. Do powstania tej płyty przyczynili się także Katarzyna Kotela która opracowała historię Kapeli i poszczególnych jej członków, Agnieszka Podwysocka która przygotowała projekt graficzny okładki oraz Andrzej Jura który wykonał fotografię Kapeli Bobrowianie. Pierwszym utworem promującym debiutancką płytę Kapeli jest piosenka „W małej tawernie”

Zapraszamy do kliknięcia w link i wsłuchania się w tą piękną piosenkę.

Kapela Bobrowianie w swoim dorobku ma wiele występów na terenie całego kraju, wystąpili między innymi: w Sieradzu na Spotkaniach z folklorem Polski centralnej „Od kujawiaka do oberka – autentyzm i inspiracje”, na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie zajmowali czołowe miejsca. Ponadto Kapelę Bobrowianie możemy usłyszeć podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie gminy Rzeczyca. Skład Kapeli zmieniał się na przestrzeni lat na płycie „Zawsze w naszych sercach melodie lodowe” zagrali w składzie: Władysław Chaber – akordeon, Jan Kępa- skrzypce, Zofia Piwowarska – śpiew oraz gościnie Władysław Gmaj – bębenek.

Władysław Chaber (ur. 1944r.) – akordeonista z Bobrowca. Pochodzi z rodziny muzykantów, gra od 4 roku życia. Pasję do muzyki ludowej zaszczepił w nim tata Andrzej Chaber znany muzyk ludowy ówczesnych czasów. Na swoimi kącie ma wiele nagród między innymi za zajęcie III miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2017 roku z Kapelą Bobrowianie.

Jan Kępa (ur. 1954r) – skrzypek z Bobrowca. Swoją przygodę z muzyka rozpoczął już jako dziecko, swoje pierwsze skrzypce otrzymał od dziadka. Lekcję nauki grania pobierał u znanego muzykanta Andrzeja Chabra. W młodości grywał po weselach i lokalnych imprezach. Laureat pierwszej nagrody w kategorii solistów instrumentalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2014 roku.

Zofia Piwowarska – Śpiewaczka ludowa i zarazem solistka Kapeli Bobrowianie. Od dziecka zakochana w twórczości ludowej, talent artystyczny odziedziczyła po tacie, który pięknie śpiewał i grał. Pomysłodawczyni inscenizacji „Wesela w dawnym stylu” oraz „Biesiady na ludową nutę jak jechałam do Luboczy na swoim rowerze”, autorka wielu wierszy. W 2021 roku wraz z Kapelą Bobrowianie wystąpiła na przeglądzie Kapel Ludowych i Solistów w Przedborzu gdzie wspólnie wywalczyli III miejsce.

Władysław Gmaj (ur. 1945r.) – akordeonista z Gliny. Pierwszy raz na weselu zagrał w wieku 8 lat, przez 25 lat grał w zespole ludowym „Królowianki” w Królowej Woli. Następnie założył swoją Kapelę Gmajów, reprezentuję gminę Rzeczyca na przeglądach i festiwalach na terenie całego kraju. Wielokrotnie występował w Sieradzu na Spotkaniach z folklorem Polski centralnej „Od kujawiaka do oberka – autentyzm i inspiracje” gdzie zajmował czołowe miejsca. W 2005 roku otrzymał z rąk ówczesnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Waldemara Dąbrowskiego Odznakę Zasłużony Działacz Kultury.