Msza święta we wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego w Luboczy.

1
2357

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, dokładnie 18 maja przypadają też jego urodziny.

Stanisław Papczyński: kapłan, zakonnik, kaznodzieja, początkowo pijar, a następnie założyciel i pierwszy przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP. Urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu koło Starego Sącza. Syn Tomasza Papki – kowala i Zofii z Tacikowskich. Na chrzcie otrzymał imię Jan, które następnie zmienił na Stanisław. Miał brata i 6 sióstr. Przyszedł na świat jako najmłodszy z rodzeństwa. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. Został beatyfikowany w dniu 16 września 2007 r. w Licheniu przez Benedykta XVI, zaś kanonizowany w dniu 5 czerwca 2016 r. w Rzymie przez papieża Franciszka. Jest patronem dzieci nienarodzonych, rodziców pragnących potomstwa i dzieci mających trudności w nauce.

W Luboczy święty Stanisław Papczyński, jako kapelan na dworze Jakuba Karskiego herbu Jastrzębiec, przebywał w latach 1671-1673. Wprowadził on zwyczaj śpiewania wspólnie różańca przez domowników. W rodzinie Karskich zwyczaj ten przetrwał wiele dziesiątków lat.

1 KOMENTARZ

  1. […] wielu mieszkańców Luboczy i gminy Rzeczyca. Fotogalerię z tego wydarzenia jest dostępna TUTAJ, a przygotował ją zaprzyjaźniony z nami portal […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!