O Linii Pilicy opowiada Szef Trasy Turystycznej „Bunkier w Konewce” – Juliusz Szymański.

0
4928

Niemiecka linia obronna a2 – linia Pilicy. – Prace nad budową Linii Pilicy (Piliza Riegel) rozpoczęły się w sierpniu 1944 r. i trwały do stycznia 1945 r. Piliza Riegel ciągnie się wzdłuż lewego brzegu Pilicy od Luboczy do Sulejowa. Budowano na niej żelbetonowe schrony, pola minowe, rowy przeciwczołgowe, zapory z drutu kolczastego, transzeje, stanowiska dla ckm i armat oraz umocnione węzły oporu w Luboczy, Inowłodzu, Teofilowie, Tomaszowie Mazowieckim, Barkowicach oraz Sulejowie.

Fragment z książki: M. J. Szymańscy, Konewka, Jeleń Niemieckie stanowisko dowodzenia „ Anlage Mitte”

Punkt oporu Lubocz – We wsi Lubocz, w miejscu, gdzie linia „a2” dociera do Pilicy, Niemcy zbudowali pierwszy nad rzeką punkt oporu wyposażony w elementy fortyfikacji stałej. Przede wszystkim miał on bronić przeprawy przez Pilicę, gdzie w latach międzywojennych istniały przeprawy promowe oraz most saperski zbudowany w 1939 r., a więc infrastruktura drogowa niezbędna do sforsowania rzeki i przeprawy ciężkiego sprzętu. Umocnienia zabezpieczały także przed atakiem wzdłuż lewego brzegu Pilicy z kierunku Nowego Miasta nad Pilicą. Rozpoczęcie ofensywy z przyczółka warecko-magnuszewskiego stworzyło realną groźbę szybkiego sforsowania Pilicy i wyjścia wojsk radzieckich na tyły pozycji niemieckich. Usytuowano je w widłach rzeki Luboczanki i Pilicy na wysokiej skarpie z polem ostrzału na łąki i rozlewiska w dolinie rzeki. Dodatkowo do regulowania drogi z Nowego Miasta do Tomaszowa Mazowieckiego służyły polowe stanowiska artylerii (położone w lesie przy drodze, dziś jeszcze czytelne w terenie) oraz Ringstandy. W skład tego punktu oporu wchodziło osiem schronów Ringstand 58c (w wersji z powiększonym przedsionkiem i grubszymi ścianami) oraz jeden schron typu r668 i jeden typu r701.

Fragment z książki: Stowarzyszenie Miłośników Architektury i Techniki Militarnej ”LABIRYNT”, Tomaszowskie Bunkry Linia Pilicy Anlage Mitte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!