RZECZYCKIE WARSZTATY ETNOGRAFICZNE DLA GOŚCI Z MAŁOPOLSKI

0
2569

Rzeczycka kultura ludowa ma w sobie coś wyjątkowego, co fascynuje pasjonatów nawet z odległych  rejonów Polski. Na zorganizowanych w naszym GOKu warsztatach etnograficznych, gościła grupa seniorów z Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Goście mieli okazję spróbować swoich sił między innymi w rzeczyckiej wycinance czy tworzeniu kwiatów z bibuły. Do tego spora dawka naszej muzyki ludowej, piękne stroje, gawędy i obowiązkowy u krakowiaków  Lajkonik, a w Rzeczycy oberek. Dwudniowy pobyt wzbogaciliśmy o zwiedzanie zabytków i atrakcji turystycznych powiatu tomaszowskiego.

Wraz z Dyrektorem SCKiPGZ Aleksandrą Małek, która była organizatorem wyjazdu, zawitali do nas seniorzy z kilku Klubów Seniora działających na terenie Gminy Zabierzów, między innymi z Klubu Integracji Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych z Zabierzowa, Klubu Seniora Dolce Vita w Bolechowicach. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Skansenu Rzeki Pilicy, Grot Nagórzyckich oraz kompleksu bunkrów poniemieckich z II wojny światowej w Konewce.

Podczas warsztatów etnograficznych, które odbyły się w GOKu w Rzeczycy, gości przyjęła Kapela Gmajów w składzie Władysław Gmaj, Jan Kępa i Jan Szczur  oraz twórczynie ludowe. Marianna Zaręba prezentowała rzeczycką wycinankę, hafty i koronki – Marianna Pawlak a szydełkowanie i kwiaty z bibuły – Teresa Gmaj. Jako ciekawostkę, najmłodsza twórczyni Katarzyna Kłopotowska, prezentowała nowatorską technikę wykonywania wydmuszek jaj, metodą  richelieu. Nasze oberki, mazurki i piosenki ludowe spotkały się z ciepłym przyjęciem a praktyczne warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Goście zrewanżowali się występem zespołu z Kobylan, gawędami oraz tańcem Lajkonika. Podczas integracyjnej kolacji odwiedził nas Przewodniczący Rady Gminy Leszek Kosiacki, który wraz Dyrektorem GOKu Jackiem Zakrzewskim, powitał gości w imieniu władz samorządowych. Lokalne przysmaki przygotowały Grażyna Sarnecka oraz Aneta Podlasek.

Drugi dzień pobytu upłynął w klimacie średniowiecznym- goście zwiedzili romański kościół Świętego Idziego oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu oraz kilkaset lat młodszy, stary młyn we Fryszerce. Wizyta była cennym doświadczeniem również dla naszych muzyków i twórców ludowych, gdyż pozwoliła zapoznać się z folklorem małopolski.

Źródło: GOK w Rzeczycy

Relacja video z warsztatów etnograficznych w Rzeczycy.

Galeria zdjęć:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!