Uroczystość odpustowa ku czci bł. Marii Franciszki – 27.11.2021r.

0
1253

Zobaczcie relacje video z tegorocznego odpustu w Roszkowej Woli. Program dzieci ze scholii.

Homilia J. E. ks. bpa. Wojciecha Osiala wygłoszona w Roszkowej Woli – 27.11.2021r.

Franciszka Siedliska

Bł. Maria od Jezusa Dobrego Pasterza

Franciszka Siedliska przyszła na świat 12 listopada 1842 r. w Roszkowej Woli na Mazowszu. Chrzest św. otrzymała 20 XI 1842 r. w Warszawie, w kościele św. Antoniego. Nadano jej imiona: Franciszka, Józefa, Anna. W Warszawie, 1 V 1855 r., przyjęła Pierwszą Komunię Świętą w kościele oo. Kapucynów i tegoż roku, 8 czerwca, sakrament bierzmowania w kościele sióstr sakramentek. Również w stolicy 2 lipca 1873 r. w kościele panien kanoniczek złożyła prywatne śluby zakonne na ręce kierownika duchownego o. Leandra Lendziana.

Zwyczajem zamożnej szlachty rodzina Cecylii i Adolfa Siedliskich spędzała lato na wsi, a zimowe miesiące w stolicy. Było to tym dogodniejsze, że ojciec Cecylii, Józef Aleksy Morawski, dyrektor Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu zajmował skrzydło pałacu urzędu i chętnie przyjmował rodzinę. Tak więc Franciszka dzieciństwo spędziła w Roszkowej Woli, a następnie mieszkała w Żdżarach, gdzie rodzice przenieśli się do większego dworu i majątku, który Cecylia Siedliska odziedziczyła po śmierci ojca w roku 1855.

Franciszka i jej brat Adam otrzymali staranne wykształcenie i wychowanie. Dziećmi zajmowały się prywatne nauczycielki. Rodzina była tradycyjnie religijna, nie negowano spraw związanych z Panem Bogiem, ale za najważniejsze ich nie uważano. Franciszka dopiero podczas przygotowania do Pierwszej Komunii poznawała prawdy wiary i w sposób szczególny została przez łaskę pociągnięta do całkowitego oddania się Bogu. Od tego momentu prowadziła „walkę” ze swoim ojcem, który miał inną, doczesna wizję szczęścia dla córki. Pragnął, aby wyszła za mąż i zajmowała w ówczesnym społeczeństwie wysoką pozycję. Franciszka „walkę” wygrała i po nawróceniu, i śmierci ojca (1870 r.) została siostrą zakonną. W roku 1873 udała się do Rzymu, gdzie 1 października otrzymała błogosławieństwo Ojca Świętego Piusa IX na założenie nowego zgromadzenia. Za początek Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu przyjmuję się rok 1875, kiedy pierwsza wspólnota sióstr osiedliła się w Rzymie.

Ideał duchowy Zgromadzenia kształtował się przez wiele lat. Wielki wpływ miał na Franciszkę jej drugi kierownik duchowy, o Antoni Lechert. Wzór Najświętszej Rodziny z Nazaretu i apostolstwo na rzecz rodzin poprzez różnorodne formy: kształcenie, rekolekcję, katechezę, szpitalnictwo, to praktyczny wyraz szerzenia KRÓLESTWA BOŻEJ MIŁOŚCI, które Syn Boży objawił na ziemi, żyjąc w Najświętszej Rodzinie z Nazaretu. Już za życia Założycielki Zgromadzenie miało swoje placówki w Europie i Stanach Zjednoczonych, liczyło 29 domów i około 300 sióstr.

Franciszka Siedliska zmarła w Rzymie 21 listopada 1902 r. Beatyfikacja Założycielki miała miejsce w Rzymie 23 kwietnia 1989 r. Jej wspomnienia liturgiczne obchodzimy w Polsce 25 listopada. Wstawiennictwu Błogosławionej wiele rodzin przypisuje łaskę potomstwa i pojednania w rodzinach oraz uzdrowię ducha i ciała.

Fragment książki: „Śladami Bł. Franciszki Siedliskiej po Roszkowej Woli i Żdżarach”.

Galeria fotografii tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!