100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboczy. Były życzenia, gratulacje i odznaczenia.

0
2427

Historia OSP w Luboczy rozpoczęła się w 1921 roku kiedy to, we wrześniu Związki działające pod zaborami złączyły się w jeden – Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatorem i założycielem jednostki był Jan Hyc –nauczyciel Szkoły Powszechnej w Brzezinach. Jej powstaniu towarzyszył entuzjazm zarówno ze strony mieszkańców, jak i druhów ochotników, którzy z roku na rok zasilali szeregi jednostki. Po niespełna 10 latach mieszkańcy przy wsparciu pracowników urzędu gminy, w czynie społecznym rozpoczęli budowę nowej, drewnianej remizy, którą to ukończono w 1935 r. Wybudowano ją przy trasie Rzeczyca – Nowe Miasto obok rzeki Luboczanka. Kupiono również pierwszy sprzęt tj:

– pompę ręczną

-beczkę na wodę na żelaznych kołach

– cztery bosaki

oraz dwie drabiny strażackie.

Do akcji wyjeżdżano wozem zaprzężonym w konie Henryka Bogusławskiego. Jednostka liczyła wówczas 11 druhów. Na Prezesa wybrano Włodzimierza Brzezińskiego, Naczelnikiem został Jan Stępień, natomiast Skarbnikiem Szczepan Pacholczyk. Pozostali członkowie to: Józef Bigos, Jan Milczarek, Piotr Babis, Stanisław Dubczyk, Marcin Broniarz, Ludwik Stępień, Jan Błaszczyk, Władysław Broniarz i Stanisław Stępień.

Lata II wojny to walka na wszystkich frontach. W grudniu 1939 r. utworzona zostaje strażacka organizacja konspiracyjna „Skała”, która w 1943 r. weszła w skład Korpusu Bezpieczeństwa. Wielu druhów bierze czynny udział w walkach lub ukrywa się przed okupantem. Dodatkowo, wraz z wybuchem wojny w 39 r., płonie remiza wraz z całym zgromadzonym sprzętem. Z tego powodu, OSP Lubocz niemalże przestaje w tym okresie funkcjonować.

W latach 1939-1945 tysiące strażaków poległo w szeregach Wojska Polskiego i organizacji podziemnych. W 1949 r. Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o rozwiązaniu Związku.

W roku 1951 w Luboczy powstaje drużyna ochrony przeciwpożarowej, która działa, aż do 1974 roku, kiedy to 11 sierpnia, na zebraniu ogólnym, przekształcono ją ponownie w Ochotniczą Straż Pożarną. Jednocześnie przyjęto statut oraz wybrano nowe władze. Prezesem został Stanisław Bigos, Naczelnikiem Jan Przyborek, Skarbnikiem Marian Kałamajski, Sekretarzem – Jan Szmajda oraz członek – Józef Madzio. Utworzono Komisję Rewizyjną, której przewodniczył Tadeusz Zbrug oraz dwóch członków Szczepan Plichta oraz Tadeusz Kośka.

Z inicjatywy Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboczy wybudowana zostaje nowa strażnica, której uroczyste oddanie następuje 21 września 1986 r. Powstała ona na nowej działce – zakupionej od Państwa Marii i Antoniego Sejów. Prawie jedną trzecią kosztów budowy, które wyniosły 9 mln złotych, wnieśli sami mieszkańcy. Pozostała część została sfinansowana przez Urząd Gminy w Rzeczycy oraz Wojewódzką Komisję Planowania i PZU w Piotrkowie Tryb. W czasie tym funkcje Prezesa jednostki pełni Stanisław Nowak a Naczelnika Grzegorz Bigos.

W realizację budowy strażnicy OSP w Luboczy duży wkład wnieśli Mieczysław Bąk – Naczelnik Gminy Rzeczyca, Stanisław Skura – Sekretarz Urzędu Gminy oraz Józef Rataj – Komendant Gminny Straży Pożarnej. W pracy społecznej przy budowie tego obiektu na szczególne wyróżnienie zasługują: Stanisław Nowak, Antoni Sej, Szczepan Plichta, Jan Łaski, Józef Bigos, Wojciech Długosz, Andrzej Ceran, Stanisław Sowik, Stanisław Bigos syn Józefa, Józef Madzio.

Wraz z nową remizą, jednostka otrzymała wyposażony w motopompę i osprzęt, średni samochód bojowy Star 25 – przekazany z jednostki z Rzeczycy.

W 2005 roku przeprowadzono remont strażnicy m.in. budynek ocieplono, wymieniono stolarkę okienną. Budynek oraz garaż nie posiadały jednak stałego ogrzewania. W 2013 roku ze środków Unii Europejskiej, Gminy Rzeczyca oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, w obiekcie zainstalowano stałe ogrzewanie zasilane gruntowymi pompami ciepła. W 2006 roku jednostka doposażona została w używany wóz bojowy Star, wyposażony w autopompę oraz beczkę o pojemności 2500l. Wóz służ druhom strażakom po dziś dzień.

Dzięki staraniom Wójta Gminy Rzeczyca w latach 2011-2013 jednostka została wprowadzona do podziału bojowego. Corocznie uczestniczymy przy około 10 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka sukcesywnie uzupełnia również sprzęt przeciwpożarowy. Przez ostatnie 10 lat jego wartość sięgnęła prawie 100 000 zł.

Aktualnie jednostka liczy 28 strażaków oraz 3 członków wspierających. Jesteśmy jednostką typu „s”. Uprawnionych do działań w akcjach ratowniczo-gaśniczych jest 8 strażaków, w tym 3 kierowców. Sprawność jednostki znacznie poprawiła się po zamontowaniu selektywnego alarmowania w roku 2019.

Nasza jednostka aktywnie uczestniczy również w życiu społecznym i kulturalnym gminy. Bierzemy udział w corocznie organizowanych zawodach sportowo-pożarniczych, ćwiczeniach na obiekcie. Pomagamy przy organizacji gminnych imprez jak np. dożynki, bieg rodzinny, wianki w Grotowicach. Uczestniczymy w zabezpieczeniu imprez zewnętrznych jak np. Rajdy Samochodowe. Ważną działalnością jest uczestnictwo w wydarzeniach patriotyczno-religijnych; święta 3 maja, 11 listopada, asysta Grobu Pańskiego

W obecnej sytuacji jednostka jest w pełni doposażona w podstawowy sprzęt przeciw pożarowy – wystarczający do wyjazdów. Z pewnością nasze cele są znacznie większe. Najważniejszym celem dla nas jest obecnie zmiana samochodu na nowszy model. Obecny Star jest przestarzały pod względem technicznym i dość często występują w nim awarie. Cieszymy się, że po ciężkich trudach dzięki wsparciu Pani Ewy Wendrowskiej udało się zakupić ciężki wóz bojowy dla OSP Rzeczyca, który był priorytetem dla Wójta w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Cieszymy się również ze druhowie z OSP Sadykierz znaleźli auto dla siebie, który zakupił nasz samorząd. Panie Wójcie liczymy, że teraz przyszła kolej na OSP Lubocz. Znamy realia, możliwości finansowe gminy, dlatego nie zabiegamy o nowe auto, ale auto, które będzie w lepszym stanie technicznym od obecnego.

Dziękujemy za każdy sprzęt, który trafia do naszej jednostki zarówno ten zakupiony ze środków Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dziękuję za pomoc przy pozyskaniu tych środków Wójtowi, który wykorzystuje swoje kontakty ale również swoich pracowników do tego aby te wnioski przygotować i skutecznie złożyć.

Dzisiejsza uroczystość jest podziękowaniem dla wszystkich druhów, którzy stworzyli tą jednostkę, dla wszystkich druhów, którzy kontynuowali to dzieło jak i dla nas żyjących, którzy mamy możliwość uczestniczenia w nim.

Szanowni Państwo jako Prezes jednostki chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego święta. Na wstępie chciałbym podziękować całemu Zarządowi za wsparcie i pomoc, a w sposób szczególny Wiesławowi Kałamajskiemu, który zajął się dogrywaniem wszystkich szczegółów, dziękuję Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości jak i przygotowaniu części kulinarnej. Słowa podziękowania kieruję do całej społeczności wsi Lubocz za okazane wsparcie finansowe jak i życzliwość w przygotowaniach. Z pewnością nie udało by nam się przygotować święta bez wsparcia Pana Wójta Marka Kaźmierczyka, który uczestniczył we wszystkich spotkaniach Zarządu i dzięki swojemu doświadczeniu wiele nam pomógł. Dziękujemy również za wsparcie finansowe gminy. Słowa podziękowania należą się również sponsorom, którzy nas wsparli, a byli to

– MICH – BRUK – Michał Bojdo z Luboczy

– Sklep Spożywczo – Przymysłowy NOWAK – Piotr Nowak z Luboczy

– MONTER-SPEC – Michał Smal z Tomaszowa Mazowieckiego – z branży fotowoltaicznej

– MEBLEX – Mirosław Anteczek z Roszkowej Woli

– Katarzyna Kłopotowska z Wąwału

– Calbsberg Polska.

Szanowni Państwo, słowa podziękowania należą się w dniu dzisiejszym przybyłym na dzisiejszą uroczystość księżom. Bardzo serdecznie dziękuję za mszę świętą koncelebrowaną ks. kapelanowi Grzegorzowi Chirk – proboszczowi Parafii Świętej Rodziny z Tomaszowa Mazowieckiego oraz księdzu wikaremu Łukaszowi  Szczepańskiemu, z naszej Parafii Rzeczyckiej, którego jednocześnie bardzo serdecznie witamy na lubockiej ziemi.

Dziękuję przybyłym gościom na czele z druhem Prezesem Tadeuszem Cisowskim i naszą radną Ewą Wendrowską. Dziękuję za przybycie wszystkim mieszkańcom Luboczy i okolicznych wiosek.

Pozwólcie, że zakończę swoje wystąpienie wpisem w naszej kronice:

„Służbę pożarnictwa zrozumie tylko ten, kto jej sam skosztował. Wymaga ona poświęceni, odwagi i męstwa, wielkiego samozaparcia, wytrwałości, zdyscyplinowania, a także dobrych chęci i ofiarności w niesieniu pomocy innym ludziom.

Przy okazji dzisiejszego święta chcielibyśmy również nieść pomoc innym. Mówię w tym momencie o pomocy dla małej Zosi Bigos.

Szanowni Państwo, drodzy druhowie jeśli ktoś czuje potrzebę włączenia się o walkę o życie Zosi prosimy o wsparcie choćby najmniejszą kwotą. Przez cały czas trwania dzisiejszego święta będą wystawione dwie puszki. Prosimy Was o hojność.

Dziękuję i życzymy udanego świętowania w naszych skromnych progach.

Galeria fotografii tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!