Kościół św. Rocha na Górce Zgody

0
5117

Łęgonice – dawniej miasto, obecnie wieś – należąca do najstarszych osad nadpilicznych, na co wskazują badania archeologiczne, prowadzone tu od roku 1871. Miejscowość ta, położona na lewym brzegu rzeki Pilicy – w wąwozie, wśród pięknych łąk ciągnie się wzdłuż szosy łączącej Tomaszów Mazowiecki z Nowym Miastem nad Pilicą. Na prawym brzegu rzeki leżą Łęgonice Małe, które niegdyś tworzyły jedną całość z osadą lewobrzeżną.

Jednym z regionów, gdzie szczególnie ukochano św. Rocha są właśnie okolice Nowego Miasta nad Pilicą i Rawy Mazowieckiej. Pomiędzy tymi miejscowościami leży wieś Łęgonice, wzmiankowana już w bulli papieża Innocentego II z 1136 roku jako należąca do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Kaplica na Górce Zgody szybko zasłynęła jako miejsce cudownych uzdrowień – za wstawiennictwem św. Rocha oczywiście. Za cudowne odzyskanie zdrowia przez proboszcza Nieporskiego w 1737 roku przybyły tu relikwie Świętego Krzyża. W święta odprawiano w kaplicy Msze św., istniała tutaj również pustelnia. W połowie XVIII w. eremitą był znany z pobożności Józef Skowroński. Także po II wojnie światowej, aż do 1970 roku. Górka Zgody miała swego pustelnika Ignacego Piotrowskiego.

Skąd nazwa: Górka Zgody?

Wiąże się ona ze zdarzeniem z 1666 roku, kiedy to w lipcu na polach pod Łęgonicami stanęły do walki dwie armie: królewska i marszałkowska. Jedną dowodził król Jan Kazimierz, a drugą marszałek wielki koronny i hetman polowy, Jerzy Lubomirski. Do bitwy nie doszło, gdyż w dniu 31 lipca 1666 roku obie strony zawarły ugodę, kończącą rokosz Lubomirskiego i ogłoszono amnestię. Wojna domowa dobiegła końca. Najwyższą w okolicy górę nazwano „Górką Zgody” i na pamiątkę tych wydarzeń wzniesiono tam kaplicę. Następnie w latach 30. XX wieku wybudowano tu kościół pod wezwaniem św. Rocha. Kościół wykonany w całości z cegły jest jednonawowy z absydą i z 4 małymi kaplicami bocznymi. W czasie pierwszej wojny światowej kościół został zniszczony przez wojska austriackie.  Śladem tego zdarzenia są wmurowane pociski (łuski) w południowej ścianie obecnego kościoła.

W czasie wojen kościół na Górce Zgody kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Obecny kościół został odbudowany w 1956 roku po tym jak poprzedni spłonął po uderzeniu pioruna.

Za kościołem św. Rocha znajduje się pustelnia oraz zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w czasie I i II Wojny Światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!