Reaktywacja lotniska w Nowym Mieście

0
3247

Lotnisko w Nowym Mieście nad Pilicą jest gruntownie remontowane. Będzie tam nowa jednostka wojskowa.

20 maszyn latających, ćwiczenia sił powietrznych i wojsk lądowych, stałe szkolenie pilotów i żołnierzy jednostek Obrony Terytorialnej – to wszystko ma być już w przyszłym roku w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie obecnie trwają prace związane z reaktywacją lotniska wojskowego.

Będą szkolić pilotów

Wiadomo, że na terenie lotniska swoich adeptów będzie kształciła dęblińska Szkoła Orląt z Dęblina. W 2018 roku mają się rozpocząć szkolenia śmigłowcowe, ale pierwsze helikoptery wzbiją się w powietrze już jesienią tego roku. Infrastruktura ma też służyć wojskom Obrony Terytorialnej. Obecny na spotkaniu generał Piotr Krawczyk, komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zaznaczył, że stale zwiększa się potencjał polskich sił zbrojnych, potencjał wyższych szkół oficerskich, a w związku z tym już w tym roku nabór do Szkoły Orląt zwiększa się o 100 procent. W Nowym Mieście będzie przebywało około 200 podchorążych. Pojawi się 20 statków powietrznych – śmigłowców i samolotów. Wojsko nie zdradza szczegółów, ale raczej na pewno będą tam na pewno śmigłowce PZL SW-4 Puszczyk. Pracę będą mieli kontrolerzy ruchu lotniczego, pojawią się bezzałogowe statki powietrzne i ich operatorzy. Ma być też utworzony batalion Obrony Terytorialnej. W mieście pojawi się zapotrzebowanie na około 200 mieszkań.

Lotnisko z historią.

W czasie II wojny światowej w Nowym Mieście nad Pilicą funkcjonowało lotnisko polowe Luftwaffe. Wojskowy port lotniczy z betonową drogą startową zbudowano w 1954 roku. Przez wiele lat stacjonował tu 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, a od 1977 do 2000 roku 47 Szkolny Pułk Śmigłowców. Po likwidacji jednostki wojskowej, obiekty były w opłakanym stanie. Przez kilka kolejnych lat były plądrowane przez poszukiwaczy złomu. Aby uchronić resztki infrastruktury wojskowej, zatrudniono firmę ochroniarską. Po opuszczeniu przez żołnierzy lotniska Agencja Mienia Wojskowego kilkanaście razy bezskutecznie próbowała sprzedać teren o powierzchni 435 hektarów wraz z zabudową. Najwyższa cena, za jaką wystawiono no nieruchomość na sprzedaż , sięgała 45 milionów złotych.

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/grojec/a/lotnisko-w-nowym-miescie-nad-pilica-jest-gruntownie-remontowane-bedzie-tam-nowa-jednostka-wojskowa,12081734/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!