Spotkanie z Mistrzynią Tradycji: Panią Genowefą Kosiacką-Bąk

0
228

W niedzielne popołudnie miałem przyjemność odwiedzić Panią Genowefę Kosiacką-Bąk, wszechstronnie utalentowaną twórczynię ludową, której pasja do sztuki przejawia się w wielu dziedzinach. Spotkanie to było nie tylko fascynującą podróżą do świata tradycji i folkloru, ale również okazją do poznania bliżej niezwykłej osoby, pielęgnującej bogactwo polskiej kultury ludowej.

Podczas wizyty miałem zaszczyt nagrać dwa utwory z dawnych lat w wykonaniu Pani Genowefy: „Don Bazylia” i „Pijana Piosenka”. Nagrania te, dostępne są w linku poniżej, stanowią cenną pamiątkę tego spotkania i dają nam możliwość obcowania z autentycznym folklorem w jego najczystszej postaci:

Pani Genowefa, urodzona 30 grudnia 1941 roku, od najmłodszych lat rozwijała swoje artystyczne talenty. Już jako dziecko tworzyła piękne wycinanki, hafty, kwiaty z bibuły i tradycyjne kraszanki. Szczególnie bliska jej sercu jest muzyka ludowa, z którą związana jest od lat 60. XX wieku. Wtedy to dołączyła do zespołu ludowego w Rzeczycy, a następnie śpiewała i tańczyła w Kapeli Stacha Skiby oraz Kapeli Gmajów. Jej talent wokalny został doceniony wyróżnieniem w konkursie ludowym w Łodzi.

Oprócz muzyki, Pani Genowefa jest również autorką pięciu tomików wierszy, z których dwa łączą poezję z opowieściami o życiu na wsi. Tomiki te to: „Wiersze zza płota” (2013), „Sercem pisane” (2016), „Ze wspomnień Dziadka i Babci” (2018), „Cztery pory roku na wsi” (2020) i „Życie pisane wierszem” (2022). Wiersze artystki poruszają szeroką tematykę, od refleksji osobistych po opisy polskiej wsi.

Warto również wspomnieć o współudziale Pani Genowefy w tworzeniu „Śpiewnika Ziemi Rawskiej”, zbioru pieśni ludowych z regionu Rawskiego.

Spotkanie z Panią Genowefą Kosiacką-Bąk to niezapomniane przeżycie, które napełniło mnie ogromnym szacunkiem dla jej talentu, pasji i oddania tradycji. Jej twórczość stanowi cenną część polskiej kultury ludowej i jest inspiracją dla wszystkich, którzy kochają folklor i cenią autentyzm.

W trakcie spotkania Pani Genowefa zdradziła, że wkrótce ukaże się jej kolejna książka. Z niecierpliwością czekamy na nowe dzieło tej niezwykłej artystki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!