Zabytkowy budynek, który powstał w 1924 roku. Charakteryzuje się konstrukcją murowaną z układem kalenicowym. 25 lutego 2015 roku obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/200.
Z inicjatywy obecnego proboszcza parafii Rzeczyca – Henryka Linarcika – i założonej przez niego Fundacji Centrum ks. Jędrzeja Kitowicza, powstanie tutaj muzeum upamiętniające życie i dzieło księdza Kitowicza.
Prace remontowe rozpoczęły się 29 sierpnia 2017 roku. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Wcześniej, Urząd Marszałkowski dofinansował koszty opracowania dokumentacji konserwatorsko-budowlanej.
W zrewitalizowanym budynku „organistówki” znajdzie się miejsce na zbierane przez lata pamiątki po Kitowiczu, powstanie także sala tradycji ludowych. Muzeum promować będzie również inne wybitne postaci kultury i literatury polskiej związane z Rzeczycą, między innymi św. Stanisława Papczyńskiego, Narcyzę Żmichowską czy Zygmunta Lubicz-Zaleskiego. Organizowane będą wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące parafię Rzeczyca.
W sali ks. Kitowicza znajdą się historyczne artefakty i cenne pamiątki, między innymi najstarsze wydania jego dzieł, rękopisy, niepublikowane listy, akt urodzenia, odnowiony ornat, ubiór konfederata barskiego, portret dawnego plebana czy rekwizyty z przedstawień teatralnych według jego dzieł. Tak zwana „izba rzeczycka”, w tworzeniu której pomagają najstarsi mieszkańcy Rzeczycy, będzie wyróżniać się zachowanym piecem chlebowym. W największym pomieszczeniu zaprojektowano także salę audiowizualną. Na poddaszu powstanie natomiast pokój gościnny, pomieszczenie do pracy naukowej i czytelnia.
Tekst z tablicy Ocalmy pamięć – Muzeum ks. Jędrzeja Kitowicza znajdującej się przed kościołem p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy.