Historia kościoła bł. Franciszki Siedliskiej w Roszkowej Woli

0
4191

W 1983 roku siostra Kazimiera Kuc ówczesna przełożona prowincjalna Sióstr Nazaretanek, w nadziej bliskiej beatyfikacji Franciszki Siedliskiej, zaproponowała wybudowanie kaplicy dla upamiętnienia miejsca jej narodzin.

Mieszkańcy Roszkowej Woli wyrazili jednak pragnienie, aby powstał kościół ku czci przyszłej Błogosławionej. W 1984 roku rolnicy przekazali ziemię pod budowę kościoła. 20 kwietnia 1986 roku, została odprawiona pierwsza Msza święta, podczas której poświęcono plac budowy i krzyż. Następnego dnia rozpoczęły się prace przy wykopach fundamentów. W części należącej do prezbiterium wmurowano fragmenty cegieł z dawnego dworu Siedliskich. W 1988 roku kościół był już w stanie surowym i w każdą niedzielę sprawowano w nim Mszę święte. Świątynie pod wezwaniem Błogosławionej Franciszki Siedliskiej poświęcił 30 października 1989 roku ksiądz kardynał Józef Glemp.

Kościół ten należy do parafii świętego Jana Chrzciciela w Łęgonicach. A opiekują się nim siostry Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Kościół jest jednonawowy, nad wejściem znajduję się obraz bł. Franciszki Siedliskiej autorstwa włoskiego malarza Aronne Del Vecchio. Podczas uroczystości beatyfikacyjnych obraz ten był zawieszony na fasadzie Bazyliki św. Piotra. W prezbiterium znajduje się malowany na szkle wizerunek Patronki kościoła. 28 listopada 1993 roku ksiądz biskup Józef Zawitkowski poświęcił tabernakulum, drewniany ołtarz i ambonkę. Na ścianach świątyni są umieszczone stacje Drogi Krzyżowej.

Fragment książki „Śladami Bł. Franciszki Siedliskiej po Roszkowej Woli i Żdzarach”

Zdjęcia ze zbiorów Patrycji Wiśnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!