NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Cudowna Kapliczka Świętego Jana Nepomucena w Luboczy.

W czasie I wojny światowej, gdy wieś Lubocz opanowały wojska niemieckie, panował tu strach, głód i niepewność jutra. Ludzie ginęli, a mimo okrucieństw, pozostali odważni i wierni Bogu. Historia ta związana jest z Kapliczką Św. Jana Nepomucena, która znajduję się tuż obok półokrągłego mostu. Niemcom nie podobało się, że ludzie gromadzą się i modlą przy kapliczce. Kazali im wyrzucić figurę świętego, jednak nikt nie uległ ich rozkazom. Wówczas jeden Niemiec zrzucił figurę z ołtarza, a w wyniku uderzenia o posadzkę odłamały się jej ręce. Po pewnym czasie ten sam Niemiec, który dopuścił się zbezczeszczenia kapliczki, powrócił bez obu rąk. Utracił je dokładnie w tych samych miejscach, w których odłamane zostały ręce figury św. Jana Nepomucena. Krzyczał rozwścieczony, że święty jest winien nieszczęścia, które go spotkało. Następnie opuścił Lubocz. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, czy jest tylko legendą? Nie ma już osób, które mogłyby potwierdzić jej prawdziwość. Niemniej jednak, figura św. Jana która znajdowała się w kapliczce przed jej gruntownym remontem, rzeczywiście pozbawiona była rąk. Ta historia skłania do refleksji nad potęgą wiary i jej wpływem na ludzkie życie. Przypomina, że nawet w najtrudniejszych czasach warto trwać przy swoich wartościach i szukać oparcia w modlitwie. Pokazuje również, że zło nigdy nie pozostaje bezkarne, a ci, którzy lekceważą świętość, prędzej czy później ponoszą konsekwencje swoich czynów. Kapliczka Św. Jana Nepomucena w Luboczy, choć naznaczona bolesną historią, wciąż wzrusza i inspiruje. Jest ona nie tylko miejscem pamięci, ale i symbolem nadziei, wiary i triumfu dobra nad złem. Pamiętajmy, że cuda mogą dziać się wszędzie, a wiara czyni nas silniejszymi. Otwórzmy serca na działanie Boga i pozwólmy mu prowadzić nas przez życie.

VII Rzeczycki Bieg Rodzinny połączony z Festynem Rodzinnym – 2024

W niedzielę, 26 maja, w Rzeczycy odbył się VII Rzeczycki Bieg Rodzinny połączony z Festynem Rodzinnym. Impreza, zorganizowana pod patronatem Wójta Gminy Rzeczyca Marka Kaźmierczyka, przyciągnęła tłumy biegaczy i całych rodzin, którzy wspólnie świętowali ten wyjątkowy dzień.

Festiwal rozpoczął się barwnym występem dzieci z grup tanecznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie odbyły się biegi, które były podzielone na cztery kategorie wiekowe:

Bieg A (250 m) – dla przedszkolaków i opiekuna

Bieg B (500 m) – dla uczniów klas I-III i opiekuna Bieg C (700 m) – dla uczniów klas IV-VI Bieg D (2200 m) – dla wszystkich chętnych (OPEN)

Każdy uczestnik biegu po jego zakończeniu brał udział w loterii, w której można było wygrać wiele cennych nagród, m.in. rower, hulajnogę elektryczną, spływy kajakowe dla całej rodziny czy grill elektryczny. Dodatkowo, każdy biegacz otrzymał pamiątkowy medal.

Oprócz samych biegów, na uczestników czekało wiele atrakcji. Pokaz policyjny z udziałem koni i motocykli, żywa maskotka i bezpłatny pomiar ciała u pana Sebastiana Kulińskiego to tylko niektóre z nich. Uczniowie przygotowali również pokaz tańca integracyjnego „Belgijka”.

Kulminacją imprezy było wręczenie pucharów zwycięzcom biegów w poszczególnych kategoriach. Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców:

Bieg A: Dziewczęta: Julita Augustyniak (0,53) Alicja Badowska (0,58) Weronika Skorupińska (1,01) Chłopcy: Stanisław Anteczek (0,44) Jan Smuła (0,48) Mikołaj Libera (0,51) Bieg B: Dziewczęta: Alicja Karwat (1,40) Maria Wolska (1,45) Hanna Anteczek (1,49) Chłopcy: Aleksander Warchoń (1,34) Nikodem Smuła (1,37) Filip Mrowiński (1,38) Bieg C: Dziewczęta: Jagoda Rydz (3,59) Lena Boguszewska (4,03) Wiktoria Kępa (4,05) Chłopcy: Jakub Kobacki (3,18) Kacper Osiński (3,19) Igor Szewczyk (3,26) Bieg D: Kobiety: Maja Miazga (11,14) Aleksandra Chmielewska (11,29) Anna Kacprzyk (11,44) Mężczyźni: Mikołaj Małojec (8,49) Andrzej Socha (8,55) Jakub Chudy (9,16)

VII Rzeczycki Bieg Rodzinny połączony z Festynem Rodzinnym okazał się ogromnym sukcesem. Impreza dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i pozytywnych emocji. Była to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Rzeczyckiego Biegu Rodzinnego, która odbędzie się w przyszłym roku!

Spotkanie z Mistrzynią Tradycji: Panią Genowefą Kosiacką-Bąk

W niedzielne popołudnie miałem przyjemność odwiedzić Panią Genowefę Kosiacką-Bąk, wszechstronnie utalentowaną twórczynię ludową, której pasja do sztuki przejawia się w wielu dziedzinach. Spotkanie to było nie tylko fascynującą podróżą do świata tradycji i folkloru, ale również okazją do poznania bliżej niezwykłej osoby, pielęgnującej bogactwo polskiej kultury ludowej.

Podczas wizyty miałem zaszczyt nagrać dwa utwory z dawnych lat w wykonaniu Pani Genowefy: „Don Bazylia” i „Pijana Piosenka”. Nagrania te, dostępne są w linku poniżej, stanowią cenną pamiątkę tego spotkania i dają nam możliwość obcowania z autentycznym folklorem w jego najczystszej postaci:

Pani Genowefa, urodzona 30 grudnia 1941 roku, od najmłodszych lat rozwijała swoje artystyczne talenty. Już jako dziecko tworzyła piękne wycinanki, hafty, kwiaty z bibuły i tradycyjne kraszanki. Szczególnie bliska jej sercu jest muzyka ludowa, z którą związana jest od lat 60. XX wieku. Wtedy to dołączyła do zespołu ludowego w Rzeczycy, a następnie śpiewała i tańczyła w Kapeli Stacha Skiby oraz Kapeli Gmajów. Jej talent wokalny został doceniony wyróżnieniem w konkursie ludowym w Łodzi.

Oprócz muzyki, Pani Genowefa jest również autorką pięciu tomików wierszy, z których dwa łączą poezję z opowieściami o życiu na wsi. Tomiki te to: „Wiersze zza płota” (2013), „Sercem pisane” (2016), „Ze wspomnień Dziadka i Babci” (2018), „Cztery pory roku na wsi” (2020) i „Życie pisane wierszem” (2022). Wiersze artystki poruszają szeroką tematykę, od refleksji osobistych po opisy polskiej wsi.

Warto również wspomnieć o współudziale Pani Genowefy w tworzeniu „Śpiewnika Ziemi Rawskiej”, zbioru pieśni ludowych z regionu Rawskiego.

Spotkanie z Panią Genowefą Kosiacką-Bąk to niezapomniane przeżycie, które napełniło mnie ogromnym szacunkiem dla jej talentu, pasji i oddania tradycji. Jej twórczość stanowi cenną część polskiej kultury ludowej i jest inspiracją dla wszystkich, którzy kochają folklor i cenią autentyzm.

W trakcie spotkania Pani Genowefa zdradziła, że wkrótce ukaże się jej kolejna książka. Z niecierpliwością czekamy na nowe dzieło tej niezwykłej artystki!

Dzień Kobiet – Wybory na wesoło w Rzeczycy!

Już po raz trzynasty w Gminie Rzeczyca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ grupa BOYS FROM RZECZYCA przygotowała program pod hasłem „Wybory”.

W humorystycznym show kandydaci na Wójta Gminy Rzeczyca rywalizowali w różnych konkurencjach. Musieli m.in. wykazać się umiejętnością gotowania, radzenia sobie w trudnych sytuacjach (np. przepychanie rury) oraz wieloma innymi talentami. Występy kandydatów wzbudziły wiele śmiechu i oklasków wśród publiczności.

Wójt Gminy Rzeczyca pan Marek Kaźmierczyk złożył wszystkim Paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet, a następnie wspólnie odśpiewano „Sto lat” i wręczono wszystkim Paniom kwiaty. Na zakończenie uroczystości Panie zostały zaproszone na słodki poczęstunek przy lampce szampana.

Dzień Kobiet w Rzeczycy to już wieloletnia tradycja, która co roku integruje mieszkanki gminy i zapewnia im doskonałą zabawę. Tegoroczna edycja z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczek.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024

Wójt Gminy Rzeczyca informuje, że wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2024 r. można składać w terminie od 1 lutego 2024 r. do 29 lutego 2024 r.

Do wniosku o zwrot podatku dołącza się: – faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Jeżeli rolnik ubiega się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do do bydła i świń, należy również dołączyć: – dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła /świń/owiec/kóz, będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada, w roku poprzedzającym, w którym został złożony wniosek.

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: https://www.gov.pl/web/ rolnictwo/zwrot-podatku-akcyzowego

Załączniki do pobrania: Zestawienie faktur Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego 2024 Załącznik do wniosku RODO Akcyza Procedura 2024 r

Podsumowanie VIII Kadencja Samorządu Gminy Rzeczyca – Sukcesy i Wyróżnienia

W sobotę, 10 lutego, mieszkańcy Gminy Rzeczyca zgromadzili się na podsumowaniu wydarzeń z VIII kadencji samorządu, które było jednocześnie okazją do celebracji osiągnięć, podziękowań i uhonorowania wybitnych działaczy. Wydarzenie rozpoczęło się widowiskowym występem Orkiestry Dętej Rzeczyca pod dyrekcją Marcin Zarzyckiego, otwierając drzwi do wieczoru pełnego emocji i wzruszeń.

Po serdecznym powitaniu przez Wójta Gminy Rzeczyca, pana Marka Kaźmierczyka, oraz Przewodniczącego Rady Gminy, pana Leszka Kosiackiego, zaproszeni goście i mieszkańcy zostali delektowani występami dwóch kapel ludowych z regionu. Kapela Gmajów oraz Kapela Bobrowianie, której specjalny repertuar przygotowany został z myślą o wydarzeniu.

Nie zabrakło także momentu szczególnego, kiedy to została wręczona Poduszka, symbol pierwszego noworodka urodzonego w 2024 roku. Tym razem wyróżnienie to przypadło małej Zuzannie, córce Dominki Rosłaniec i Mariusza Wieteskiego, zamieszkujących w miejscowości Glina. Poduszka, ozdobiona przez panią Teresę Gmaj, oraz wyprawka od samego Wójta Gminy, pana Marka Kaźmierczyka, stanowiły wyjątkowy gest.

Następnie przyszedł czas na podsumowanie głównych osiągnięć i działań podejmowanych przez samorząd w ciągu ostatnich pięciu lat. Prezentacje dotyczyły kluczowych obszarów, takich jak inwestycje, edukacja, kultura i sport. Dodatkowo, podczas uroczystości, szczególne wyróżnienia zostały przyznane osobom współpracującym z gminą, które swym zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju gminny Rzeczyca.

Nie zabrakło także występów artystycznych, w tym sekcji wokalnej, zespołu muzycznego Rzeczycka Gitara  i grup tanecznych: Gwiazdeczki, Serduszka oraz TikTaki. Szczególną uwagę przyciągnął spektakl teatralny pt. „Smerfy”, przygotowany przez zespół teatralny Carpe Diem.

Kulminacyjnym momentem wieczoru było ogłoszenie przyznania tytułu honorowego obywatela Gminy Rzeczyca. W uznaniu za trzynastoletnią pracę, która nie tylko zmieniła oblicze gminy, ale również znacząco poprawiła standard życia mieszkańców, wójt pan Marek Kaźmierczyk został uroczyście uhonorowany. Jego zaangażowanie zaowocowało realizacją wielu projektów, w tym budową i modernizacją dróg, sieci kanalizacyjnej, oraz licznych obiektów użyteczności publicznej, łącznie wartych imponującą sumę 103 milionów złotych.

Z perspektywy VIII kadencji Samorządu Gminy Rzeczyca, nie sposób nie docenić znaczenia współpracy i zaangażowania mieszkańców oraz ich przywódców w budowę lepszego jutra. Uroczystość podsumowania wydarzeń stanowiła nie tylko moment refleksji nad osiągniętymi sukcesami, ale również inspirację do dalszego wspólnego rozwoju społeczności lokalnej.

CDN

Poduszka dla Zuzi – symbol tradycji

Już wkrótce, podczas Podsumowania VIII Kadencji Samorządu Gminy Rzeczyca, mała Zuzia z miejscowości Glina otrzyma wyjątkowy prezent – poduszkę wyszytą ręcznie przez Panią Teresę Gmaj, lokalną twórczynię ludową.

Poduszka dla Pierwszego Mieszkańca Gminy Rzeczyca w 2024 roku to nie tylko zwykły przedmiot, jest ona symbolem tradycji. Piękne hafty autorstwa Pani Teresy Gmaj zdobią poszewkę, a wypełnienie stanowi pierze zdarte podczas Pierzawki w Rzeczycy – wydarzenia integrującego mieszkańców i kultywującego dawne zwyczaje.

Warto wspomnieć, że Pani Teresa Gmaj tworzy poduszki dla pierwszych mieszkańców gminy już od czterech lat. Swoją pasją do haftu i rękodzieła dzieli się z innymi, przekazując młodemu pokoleniu cenne umiejętności i miłość do lokalnej sztuki.

Wręczenie poduszki Zuzi podczas uroczystego podsumowania VIII kadencji samorządu będzie wzruszającym momentem.

Kilka słów o Pani Teresie Gmaj:

Twórczyni ludowa, śpiewaczka, hafciarka i koronczarka. Swoją pasję do rękodzieła rozwija od lat, kultywując lokalne tradycje. Specjalizuje się w hafcie krzyżykowym i szydełkowaniu. Uczestniczy w licznych konkursach i kiermaszach, prezentując swoje prace szerszej publiczności. Angażuje się w działalność lokalną, dzieląc się talentem i umiejętnościami z innymi. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień za swoje rękodzieło.

Poduszka dla Zuzi to nie tylko piękny prezent, ale również świadectwo talentu Pani Teresy Gmaj, jej zaangażowania w życie społeczności gminy Rzeczyca oraz troski o kultywowanie lokalnych tradycji.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczystość Podsumowania VIII Kadencji Samorządu Gminy Rzeczyca, podczas której odbędzie się wręczenie poduszki dla Zuzi.

Data: sobota – 10.2.2024 r. Miejsce: Gminna Hala Środowiskowo – Sportowa w Rzeczycy Godzina: 17:00

Bądźmy razem świadkami tego wyjątkowego momentu!

Rok 2023 w liczbach: ile urodzeń i zgonów odnotowano w gminie Rzeczyca?

Z jednej strony radosna wiadomość o narodzinach 36 maluchów, z drugiej strony smutne fakty o śmierci 65 mieszkańców. Rok 2023 okazał się być czasem nowego życia dla 36 noworodków, spośród nich 17 to dziewczynki, a 19 to chłopcy. To zawsze radosne wydarzenie, pełne nadziei i oczekiwań, zarówno dla rodziców, jak i dla samej społeczności.

Zanurzając się w wspomnienia, przypominamy sobie o ubiegłorocznym pierwszym nowonarodzonym mieszkańcu gminy, Stasiu Kielanie z Sadykierza.

Jednakże, obok tych radosnych chwil, musimy również skonfrontować się z rzeczywistością, która czasem bywa trudna. W 2023 roku gmina Rzeczyca pożegnała 65 swoich mieszkańców. To liczba, która przywołuje refleksję nad kruchością ludzkiego życia i przypomina nam o nieuniknionym cyklu życia i śmierci.

Porównując te liczby z danymi z poprzedniego roku, można dostrzec pewne zmiany. W 2022 roku urodziło się 37 dzieci, a zmarły 64 osoby. Mimo że liczba urodzeń spadła nieznacznie, to liczba zgonów zwiększyła się.

Warto zauważyć, że te liczby to nie tylko surowe dane, ale historie ludzkiego życia. Wszystkim nowym mieszkańcom gminy Rzeczyca życzymy zdrowia, szczęścia i pomyślności na drodze życia. Jednocześnie wyrażamy nasze głębokie kondolencje dla rodzin tych, którzy stracili kogoś bliskiego.

Liczba urodzeń z ostatnich lat przygotowana w oparciu o dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeczycy. (z dnia 12.1.2024r.)

Rok Ilość urodzeń Dziewczynki Chłopcy
2011 61 31 30
2012 54 31 23
2013 47 26 21
2014 46 23 23
2015 46 24 22
2016 61 32 29
2017 39 19 20
2018 46 25 21
2019 54 24 30
2020 42 15 27
2021 44 25 19
2022 37 16 21
2023 36 17 19

Gmina Rzeczyca – Mimo Skromnych Środków, Wysoka Pozycja w Rankingu LIDERZY INWESTYCJI

Gmina Rzeczyca od lat udowadnia, że skromność w dochodach nie musi być przeszkodą w dynamicznym rozwoju. Coroczny ranking „Liderzy Inwestycji” publikowany przez czasopismo samorządowe „Wspólnota” potwierdza, że mimo ograniczonych środków finansowych, gmina z roku na rok zdobywa coraz wyższe pozycje.

W ostatnim rankingu za lata 2020-2022 Gmina Rzeczyca osiągnęła imponującą 67. pozycję spośród 1513 gmin wiejskich. Co więcej, uwzględniając wszystkie jednostki samorządowe, łącznie z miastami wojewódzkimi, miastami na prawach powiatu, powiatami, miastami powiatowymi i innymi miastami, gmina zajęła  101. miejsce spośród 2800 jednostek Kliknij tutaj .

To osiągnięcie nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy weźmiemy pod uwagę, że Gmina Rzeczyca jest jednym z najbiedniejszych samorządów w Polsce. Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że dochód gminy wynosi zaledwie 1262 zł na jednego mieszkańca Kliknij tutaj.

Wójt gminny Marek Kaźmierczyk nie szczędził słów podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu. W szczególności docenił ciężką pracę pracowników gminy, mądre decyzje radnych i sołtysów oraz wsparcie mieszkańców.

„Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom gminy za Waszą ciężką pracę. Dziękuję radnym i sołtysom za mądre, odważne, wielokrotnie trudne decyzje oraz za akceptowanie moich pomysłów na rozwój gminy. Szczególne słowa uznania kieruję również do Państwa, drodzy mieszkańcy, za codzienną współpracę, wsparcie oraz liczne sugestie i podpowiedzi. Razem możemy znacznie więcej!” – napisał wójt Marek Kaźmierczyk w mediach społecznościowych na Facebooku.

Wójt gminny Rzeczyca podkreśla, że wspólnie można osiągnąć znacznie więcej. Dzięki solidnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, gmina ma szansę na jeszcze wyższą pozycję w kolejnych rankingach oraz na dalszy rozwój, przyczyniając się do poprawy jakości życia swoich mieszkańców.

Sukces Gminy Rzeczyca w rankingu LIDERZY INWESTYCJI stanowi wyraźne potwierdzenie, że ciężka praca, skuteczne działania oraz mądre decyzje są kluczowe dla rozwoju każdej jednostki samorządowej, niezależnie od jej obecnej sytuacji finansowej.

Muzyka Ludowa w Rzeczycy – Kapela Bobrowianie Przenosi Nas w Magiczną Podróż „Oberek o Kowalu”

Kapela Bobrowianie, znana polska kapela grająca muzykę ludową, zaskakuje swoich fanów świąteczną niespodzianką. Zespół wypuścił nowy teledysk do utworu „Oberek o Kowalu” z ich najnowszej płyty pt. „Zawsze w naszym sercu melodie ludowe”. Ten utwór nie tylko zachwyca melodią, ale przenosi również widzów w malownicze zakątki gminy Rzeczyca, gdzie cały projekt został zrealizowany.

Kapelę Bobrowianie cechuje niepowtarzalny styl oraz silna pasja do tradycji. W swoim nowym teledysku postanowili oddać hołd miejscowym korzeniom, przedstawiając piękno polskiego krajobrazu i tradycji ludowej. Projekt zatytułowany „Muzyka ludowa w Rzeczycy – jako tradycja żywa i ginąca” został zrealizowany w ramach programu „Kulturalnie Regionalnie” Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ta inicjatywa ma na celu wspieranie artystów i zespołów oraz promowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

Teledysk do „Obereka o Kowalu” przenosi nas do serca gminy Rzeczyca, gdzie muzyka ludowa ma swoje korzenie i jest integralną częścią lokalnej kultury. Nie jest to tylko zwykły utwór muzyczny, ale opowieść o rzemieślniczej tradycji i ludziach, którzy kochają to, co robią. Przez teledysk możemy podróżować do serca Polski, do miejsc, gdzie tradycja żyje w zgodzie z nowoczesnością.

Kapela Bobrowianie jest znana z umiejętności przenoszenia nas w czasie i przestrzeni za pomocą muzyki ludowej, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Ich najnowsza produkcja jest kolejnym dowodem na to, że muzyka ludowa ma moc przenoszenia nas w świat autentyczności i piękna polskiej tradycji. W tym świątecznym czasie warto zatrzymać się na chwilę i poddać się magii muzyki ludowej, która przenosi nas w świat autentyczności i piękna polskiej tradycji.

Zachęcamy do obejrzenia wcześniejszych teledysków Kapeli Bobrowianie oraz do wysłuchania kolęd w ich wykonaniu, które zabrzmiały na Gminnej Kolacji Wigilijnej. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w pięknie polskiej tradycji muzycznej i poczuć magię świąt w rytmie oberka i kolęd. Kapela Bobrowianie udowadnia, że muzyka ludowa jest nie tylko piękna, ale również żywa i aktualna nawet w dzisiejszych czasach.