NAJNOWSZE ARTYKUŁY

XXII Regionalny Konkurs Darcia Pierza – Rzeczyca 2023

W sobotę, 18 listopada, hala sportowa w Rzeczycy zgromadziła 16 drużyn z różnych gmin na 22. edycji Regionalnego Konkursu Darcia Pierza, znanego lokalnie jako Pierzawka. Impreza, której celem jest ocena ilości i jakości zdartego pierza, przyciągnęła liczne grupy reprezentujące między innymi: gminy Tomaszów Mazowiecki, Poświętne, Brójce, Czerniewice, Ujazd, naszą gminę reprezentowało KGW Katarzynki z Rzeczycy. Największą uwagę przyciągnęła reprezentacja gminy Rokiciny – KGW Łaznów, która zasłużenie zdobyła pierwsze miejsce. Ich perfekcyjnie zdarte pióra oraz kreatywne stroje zdobyły uznanie jury. Na scenie pojawiły się również lokalne zespoły, które dodawały rytmu wydarzeniu. Wystąpili m.in. Orkiestra Dęta Rzeczyca, Kapela Gmajów, Kapela Bobrowianie, Kapela Grzegorza Tomaszewskiego i Dariusza Chmielewskiego z Luboczy, Kabaret Wcięci Przypadkiem, Zespół Ludowy „Czerniewiczanie” z Czerniewic oraz Klub Seniora z Kocina. Zgodnie z tradycją, zdarte pierze zostanie użyte do wypełnienia poduchy dla pierwszego mieszkańca gminy Rzeczyca, który urodzi się w 2024 roku. Po emocjonującym konkursie, uczestnicy oraz publiczność mogli wziąć udział w zabawie tanecznej którą poprowadził zespół DX7, tańce trwały do późnych godzin nocnych. Regionalna Pierzawka to nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także doskonała okazja do podtrzymywania lokalnych tradycji i integrowania społeczności. Wydarzenie w Rzeczycy z pewnością pozostawiło niezapomniane wrażenia i utrwaliło swoją pozycję jako jednego z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w naszym regionie. Mamy nadzieję, że kolejne edycje Pierzawki przyniosą również wiele radości i emocji wszystkim jej uczestnikom.

Relacja video
 

Jubileusz 70-lecia gry na akordeonie Władysława Gmaja

W sobotę, 14 października, w sali widowiskowej nowego budynku administracyjnego w Rzeczycy odbył się I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych – Rzeczyca 2023. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla pana Władysława Gmaja, jubilata, który obchodził 70-lecie gry na akordeonie.

Władysław Gmaj to postać niezwykle ważna i zasłużona dla gm. Rzeczyca. Słynny akordeonista z Gliny, członek i założyciel kapeli Gmajów, urodził się w 1945 roku. Jego talenty muzyczne są szeroko znane i doceniane, a jego gra na akordeonie przyniosła wiele radości i inspiracji.

Choć Władysław Gmaj jest znanym muzykiem, to warto wspomnieć o jego wcześniejszych latach muzycznych doświadczeń. Jeszcze przed założeniem Kapeli Gmajów, grał z miejscowymi muzykantami, takimi jak Skiba czy Kieliszek. To właśnie od Józefa Kieliszka, skrzypka z Gliny, Władysław pobierał pierwsze nauki muzyczne. Już w młodym wieku zaczęło się w nim rozwijać zamiłowanie do muzyki, a pierwszy raz na akordeonie zagrał na jednym z wesel, mając zaledwie 7 lub 8 lat.

Od tego momentu Władysław nieprzerwanie kontynuował swoją muzyczną podróż. Wraz z żoną założył Kapelę Gmajów. Talent pana Władysława był doceniany i nagradzany wielokrotnie. W 2005 roku otrzymał Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, jako wyraz uznania za wkład w promocję kultury polskiej i kultury ludowej. Ten zaszczytny medal wręczył mu osobiście ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Waldemar Dąbrowski.

Władysław Gmaj jest również częstym gościem różnych lokalnych imprez. Jego muzykę można usłyszeć zarówno podczas tradycyjnych „Wiejskich Zabaw w dawnym stylu w Glinie”, jak i podczas dożynek, pierzawek, czy podsumowań danego roku.

Jubileusz Władysława Gmaja wzbogacił I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych – Rzeczyca 2023 i sprawił, że to wydarzenie miało jeszcze większe znaczenie dla mieszkańców Rzeczycy. Słuchając wspaniałej muzyki i obchodząc 70-lecie gry na akordeonie tego wyjątkowego człowieka, uczestnicy i widzowie mogli podziwiać i docenić bogactwo tradycji oraz talent muzyków, którzy przyczyniają się do zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

Władysław Gmaj, mając za sobą 70 lat gry na akordeonie, zachowuje swoją pasję i miłość do muzyki ludowej. Jego wkład w promowanie polskiej kultury ludowej jest nieoceniony, a jego jubileusz jest częścią historii gm. Rzeczyca. Mamy nadzieję, że jeszcze przez wiele lat będziemy go słuchać i cieszyć się jego wspaniałą grą na akordeonie.

I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Rzeczycy

W sobotę 14 października 2023 roku odbył się I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w ramach programu Kultura – Interwencje. Edycja 2023. To wydarzenie było kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu pn. „Rzeczyckie Spotkania z Folklorem”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury.

Scena nowej sali widowiskowej w Rzeczycy została opanowana przez 7 kapel ludowych i 18 zespołów śpiewaczych, co stanowiło około 300 artystów. Ta liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Przegląd miał na celu promowanie folkloru i tradycyjnej muzyki ludowej, a także uhonorowanie kierownika Kapeli Gmajów, Władysława Gmaja, który obchodził w tym roku benefis 70-lecia występów na scenie.

W trakcie święta folkloru i tradycyjnej muzyki ludowej gościnnie wystąpiła Kapela Bobrowianie. Podczas konkursu Gminę Rzeczyca reprezentowała Kapela Grzegorza Tomaszewskiego i Dariusza Chmielewskiego z Luboczy.

Jury przeglądu wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: zespoły śpiewacze oraz kapele. W kategorii zespoły śpiewacze I miejsce zajęły „Brzezinianki” z okolic Kalisza, II miejsce przypadło Zespołowi Śpiewaczemu „Opoczyńskie Nuty”, a III miejsce zdobył Zespół Śpiewaczy z Lubochni.

W kategorii kapel triumfowała Kapela Józefa Kowalczyka, na drugim miejscu znalazła się Kapela Romana Wojciechowskiego, a trzecie miejsce zajęła Kapela „Borynioki”.

Gratulujemy wszystkim artystom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz zwycięzcom, którzy zdobyli miejsca na podium. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji i sukcesu projektu „Rzeczyckie Spotkania z Folklorem”.

Do zobaczenia za rok

CDN.

I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych – Rzeczyca 2023

W najbliższą sobotę mieszkańcy gminy Rzeczyca oraz goście będą mieli okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych, który odbędzie się w nowej sali widowiskowej, już teraz przyciąga uwagę wielu miłośników ludowej muzyki. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00, a na scenie zaprezentuje się aż 25 Kapel i Zespołów Ludowych z różnych regionów Polski. Co ciekawe, jedna z Kapel pokona drogę ponad 200 kilometrów, by wziąć udział w konkursie. To świadczy o ogromnym zainteresowaniu przeglądem w gminie Rzeczyca. Organizatorzy przeglądu nie zdradzają jeszcze dokładnych nazwisk artystów, którzy wystąpią podczas wydarzenia, ale już teraz wiadomo, że będą to znani artyści ludowi. Jeśli jesteś miłośnikiem ludowizny, to z pewnością warto się wybrać na to wyjątkowe wydarzenie. Jednym z zaproszonych gości będzie Kapela Gmajów, której założyciel, Pan Władysław Gmaj, obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia grania na akordeonie. To niezwykłe osiągnięcie, które z pewnością zostanie w odpowiedni sposób uhonorowane podczas przeglądu. Poza tym na scenie pojawi się również Kapela Bobrowianie, która niedawno wydała płytę „Zawsze w naszych sercach melodie ludowe”. To nowa pozycja dla wszystkich miłośników ludowej muzyki, którą warto mieć w swojej kolekcji płyt. Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w gminie Rzeczyca zapowiada się naprawdę interesująco. Tego dnia wszyscy miłośnicy ludowej muzyki będą mogli delektować się niezwykłymi dźwiękami, które przeniosą ich w magiczny świat tradycji i kultury. Organizatorzy zapewniają, że będzie to niezapomniany dzień, pełen wrażeń i niesamowitych występów. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Rzeczycy już w najbliższą sobotę. Będzie to niecodzienne wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci. Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych to okazja nie tylko do wysłuchania wspaniałej muzyki, ale również do zanurzenia się w folklorze i tradycji polskiego dziedzictwa. Niezależnie od wieku czy zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Warto być częścią tej muzycznej uczty!

Nowy Budynek administracyjny w Rzeczycy – serce kulturalne i administracyjne gminy – wirtualny spacer.

Witajcie, Drodzy Internauci! Dziś zapraszam Was na wirtualny spacer po Nowym budynku administracyjnym w Rzeczycy. Będziecie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda siedziba Urzędu Gminy oraz instytucji, które są tu również ulokowane – Gminy Ośrodek Kultury oraz Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprowadzać Was będzie Wójt Gminy Rzeczyca pan Marek Kaźmierczyk.

Dzień Otwarty dla mieszkańców – Uroczyste oddanie budynku administracyjnego

Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt zaprosić Was na uroczyste oddanie budynku administracyjnego, w którym będą mieściły się Urząd Gminny Rzeczyca, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Uroczystość odbędzie się 16 września 2023 roku, w sobotę, o godzinie 16:00. Podczas dnia otwartego będziecie mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu. Będą również odbywały się koncerty, w tym występy Zespołu Caryna i Zespołu Oreada. Zespół Caryna, istniejący od 2008 roku, czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych, takich jak folk, rock, reggae czy bossanova. Skład grupy tworzą utalentowani muzycy, którzy zapewniają najwyższy poziom artystyczny każdego koncertu. Dodatkowo, na scenie pojawi się zespół Oreada, grający muzykę folkową z elementami rocka, funku, jazzu i reggae. Są laureatami wielu konkursów muzycznych i mają na swoim koncie wiele koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Na scenie wystąpi również, tenor Dominik Sutowicz. Artysta ten zyskał uznanie na polskiej i zagranicznej scenie operowej. Jego występy zachwycają słuchaczy i są gwarancją wzruszeń i niezapomnianych emocji. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, która będzie obfitować w wspaniałą muzykę i niezapomniane występy artystów. Zapewniamy, że będzie to niezapomniane wydarzenie, które na długo zapadnie w Waszą pamięć. Będziecie mieli okazję zarówno zwiedzić nowy obiekt, jak i cieszyć się doskonałą muzyką.

Rzeczyckie Dożynki 2023 – zapowiada się super zabawa

Serdecznie zapraszamy na Rzeczyckie Dożynki, które odbędą się 27.08.2023 roku. Rozpoczęcie uroczystości planowane jest o godzinie 12.00 Mszą świetą polową na terenie Gminnego Ośrodka Kultury.

Tegorocznymi Starostami Dożynek będą Dominika Tkaczyk, mieszkanka wsi Bobrowiec, mężatka i mama dwójki dzieci, absolwentka wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Arkadiusz Mejer, Sołtys wsi Gustawów od 13 lat, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.

W części artystycznej zaprezentują się: Rzeczycki Chór Parafialny, Orkiestra Dęta Rzeczyca, Kapela Gmajów, Kapela z Luboczy Grzegorza Tomaszewskiego, Kapela Bobrowianie, Rzeczycka Gitara oraz Sekcja Wokalna GOK. Na scenie wystąpi również Kabaret Wcięci Przypadkiem. Dla najmłodszych uczestników przygotowany zostanie blok zabaw i animacji. Wieczorem rozpoczniemy zabawę taneczną którą poprowadzi zespół Czaders z Opoczna. Gwiazdą wieczoru będzie Kapela Ciupaga.

Kapela Ciupaga to zespół przyjaciół, których łączy miłość do muzyki góralskiej. Ich repertuar to zarówno utwory ludowe z okolic Łącka i Sądecczyzny, jak i żywiołowe melodie folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi i rumuńskimi. Zespół zagra również swoje autorskie piosenki. Charakterystycznym elementem ich występów jest radość i pasja, która przenosi się na publiczność.

W koncercie towarzyszyć będzie bogate instrumentarium, w tym skrzypce, akordeon, kontrabas, cymbały, altówka węgierska, cajon oraz przeszkadzajki. Kapela Ciupaga wielokrotnie występowała na scenach krajowych i zagranicznych, zdobywając uznanie publiczności. Dotychczas koncertowali w Słowacji, Czechach, Holandii, Anglii, Austrii, Gruzji i Armenii. Posiadają trzy płyty oraz zagrały blisko 300 koncertów.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki i klimatu wiejskich dożynek na niezapomnianą imprezę. Przyjdźcie 27.08.2023 i bawcie się razem z nami!

Potańcówka w Glinie – 2023

Miejscowość Glina, położona w województwie łódzkim, słynie z organizowania corocznych Potańcówek Ludowych, podczas których mieszkańcy oraz goście mogą delektować się tradycyjną muzyką i tańcem ludowym. Tegoroczna edycja tej niezwykłej imprezy odbyła się 5 sierpnia i zgromadziła tłumy miłośników kultury ludowej.

Wśród zaproszonych kapel, które zagrały na tegorocznej potańcówce, znalazły się trzy kapele muzyczne z naszej gminy: Kapela Gmajów, Kapela Bobrowianie oraz Kapela Grzegorza Tomaszewskiego z Luboczy. Każda z tych kapel, złożona z utalentowanych instrumentalistów, wprowadziła publiczność w świat tradycji i kultury ludowej.

Niezwykłą niespodzianką dla wszystkich obecnych na potańcówce była również premiera książki autorstwa pani Danuty Dębskiej, pt. „Muzyka ludowa we wsi Glina”. Publikacja ta jest nie tylko hołdem dla tradycji ludowej, ale także doskonałym przewodnikiem po bogactwie muzycznym tego regionu. Książka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wśród kapel występujących na potańcówce, znalazły się także Kapela Barbary Branickiej Gromek, z Rawy Mazowieckiej oraz Kapela Józefa Kowalczyka. Ich dynamiczne melodie oczarowały wszystkich obecnych na imprezie. Jeden z uczestników potańcówki, podkreślił, że „atmosfera tego wydarzenia jest niezwykła. To nie tylko okazja do wspólnego tańca i zabawy, ale również do odkrywania piękna tradycji i muzyki ludowej”.

Podczas tegorocznej edycji Potańcówki Ludowej w Glinie odbyły się również warsztaty śpiewu prowadzone przez Różę Martynę Grabowską. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w tradycyjnym śpiewie ludowym pod okiem doświadczonej artystki. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat polskiego folkloru. Róża Martyna Grabowska dzieliła się swoją wiedzą i pasją. Dzięki takim warsztatom potańcówka w Glinie staje się nie tylko okazją do tańca, ale również do nauki i odkrywania bogactwa kultury ludowej Polski.

Potańcówka Ludowa w Glinie to również doskonała okazja do przeżycia autentycznej atmosfery wsi. Tradycyjne stroje, nadają całej imprezie wyjątkowego charakteru. Ludowe przysmaki i potrawy, takie jak bigos, kiełbasa, czy chleb ze smalcem, również nie mogło zabraknąć na stołach.

Organizatorzy potańcówki dbają o to, aby impreza była dostępna dla wszystkich chętnych. Dlatego też, wejście na potańcówkę jest bezpłatne, co przyciąga wielu mieszkańców Gliny i okolicznych miejscowości.

Potańcówka Ludowa w Glinie to jedno z tych wydarzeń, które łączy wszystkich miłośników folkloru, muzyki i tańca w niezapomnianą atmosferę radości i wspólnego przeżywania tradycji. Każdy rok przynosi nowe zespoły i niespodzianki, które wzbogacają program imprezy. Mieszkańcy Gliny i okolic już teraz nie mogą się doczekać kolejnej edycji Potańcówki Ludowej, która już za rok.

Potańcówka w Glinie to niezapomniane chwile i ciekawa podróż do korzeni polskiej kultury.

O Rzeczycy będzie głośno!!!

Już dziś we wszystkich serwisach informacyjnych usłyszymy o Rzeczycy, my jako pierwsi publikujemy tą sensacyjną wiadomość o szczegółach opowie: Wójt Gminy Rzeczyca Pan Marek Kaźmierczyk. Zapraszamy do obejrzenia materiału video.

Bajki dla dorosłych – Dzień Kobiet w Rzeczycy 2023

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tegorocznego Dnia Kobiet w Rzeczycy.