Potańcówka w Glinie – 2023

0
624

Miejscowość Glina, położona w województwie łódzkim, słynie z organizowania corocznych Potańcówek Ludowych, podczas których mieszkańcy oraz goście mogą delektować się tradycyjną muzyką i tańcem ludowym. Tegoroczna edycja tej niezwykłej imprezy odbyła się 5 sierpnia i zgromadziła tłumy miłośników kultury ludowej.

Wśród zaproszonych kapel, które zagrały na tegorocznej potańcówce, znalazły się trzy kapele muzyczne z naszej gminy: Kapela Gmajów, Kapela Bobrowianie oraz Kapela Grzegorza Tomaszewskiego z Luboczy. Każda z tych kapel, złożona z utalentowanych instrumentalistów, wprowadziła publiczność w świat tradycji i kultury ludowej.

Niezwykłą niespodzianką dla wszystkich obecnych na potańcówce była również premiera książki autorstwa pani Danuty Dębskiej, pt. „Muzyka ludowa we wsi Glina”. Publikacja ta jest nie tylko hołdem dla tradycji ludowej, ale także doskonałym przewodnikiem po bogactwie muzycznym tego regionu. Książka została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wśród kapel występujących na potańcówce, znalazły się także Kapela Barbary Branickiej Gromek, z Rawy Mazowieckiej oraz Kapela Józefa Kowalczyka. Ich dynamiczne melodie oczarowały wszystkich obecnych na imprezie. Jeden z uczestników potańcówki, podkreślił, że „atmosfera tego wydarzenia jest niezwykła. To nie tylko okazja do wspólnego tańca i zabawy, ale również do odkrywania piękna tradycji i muzyki ludowej”.

Podczas tegorocznej edycji Potańcówki Ludowej w Glinie odbyły się również warsztaty śpiewu prowadzone przez Różę Martynę Grabowską. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w tradycyjnym śpiewie ludowym pod okiem doświadczonej artystki. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat polskiego folkloru. Róża Martyna Grabowska dzieliła się swoją wiedzą i pasją. Dzięki takim warsztatom potańcówka w Glinie staje się nie tylko okazją do tańca, ale również do nauki i odkrywania bogactwa kultury ludowej Polski.

Potańcówka Ludowa w Glinie to również doskonała okazja do przeżycia autentycznej atmosfery wsi. Tradycyjne stroje, nadają całej imprezie wyjątkowego charakteru. Ludowe przysmaki i potrawy, takie jak bigos, kiełbasa, czy chleb ze smalcem, również nie mogło zabraknąć na stołach.

Organizatorzy potańcówki dbają o to, aby impreza była dostępna dla wszystkich chętnych. Dlatego też, wejście na potańcówkę jest bezpłatne, co przyciąga wielu mieszkańców Gliny i okolicznych miejscowości.

Potańcówka Ludowa w Glinie to jedno z tych wydarzeń, które łączy wszystkich miłośników folkloru, muzyki i tańca w niezapomnianą atmosferę radości i wspólnego przeżywania tradycji. Każdy rok przynosi nowe zespoły i niespodzianki, które wzbogacają program imprezy. Mieszkańcy Gliny i okolic już teraz nie mogą się doczekać kolejnej edycji Potańcówki Ludowej, która już za rok.

Potańcówka w Glinie to niezapomniane chwile i ciekawa podróż do korzeni polskiej kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!