Rzeczycki folklor dostrzegany na przeglądach i festiwalach.

0
2613

Kapele, instrumentaliści, śpiewacy i śpiewaczki z powodzeniem reprezentują Gminę Rzeczyca na festiwalach, przeglądach i spotkaniach folklorystycznych, nie tylko w regionie czy w województwie łódzkim ale i daleko poza jego granicami. Za nami dwie udane rywalizacje: Nadwarciański Festiwal Ludowy- 6. Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie oraz XVII Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje” w Sieradzu.

Za bardzo udany uznać należy pierwszy udział rzeczyckich kapel i śpiewaków w 6. Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych – Nadwarciańskim Festiwalu Ludowym w Działoszynie, w dalekim w powiecie pajęczańskim. Marianna Pawlak wyśpiewała II Nagrodę w kategorii solistów- śpiewaków, Kapela Gmajów (w składzie Władysław Gmaj –akordeon, Jan Kępa –skrzypce, Jan Szczur – bęben ze stalką) jest laureatem III Nagrody w kategorii kapel autentycznych, natomiast Zespół Śpiewaczy występujący wyjątkowo a`cappella(w składzie Teresa Gmaj, Marianna Pawlak, Genowefa Kosiacka-Bak, Ignacy Sputowski)  oraz Genowefa Kosiacka -Bąk otrzymali Wyróżnienia.

W corocznie odwiedzanym Sieradzu, na Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje” Gminę Rzeczyca reprezentowali: Kapela Gmajów (Władysław Gmaj –akordeon, Jan Kępa –skrzypce, Jan Szczur – bęben ze stalką), Kapela Bobrowianie (Jan Kepa –skrzypce, Władysław Chaber- basy i gościnnie Bogdan Stankiewicz – bębenek obręczowy z brzękadłami), para taneczna Teresa Gmaj oraz Ignacy Sputowski oraz Jan Kępa jako solista skrzypek. Kapela Gmajów przywiozła II Nagrodę w kategorii kapel autentycznych, Kapela Bobrowianie II Nagrodę w kategorii kapel opracowanych, Jan Kępa również drugą w kategorii instrumentalistów ludowych natomiast para taneczna otrzymała Nagrodę Starosty Sieradzkiego.

Źródło: GOK w Rzeczycy

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!