Wiejska zabawa w dawnym stylu, czyli jedyna taka impreza w naszej gminie, która od kilku lat odbywa się w miejscowości Glina.

0
5000

Rozmowa z Panią Teresą Gmaj i Grażyną Sarnecką.

Ile lat temu powstał pomysł na zorganizowanie Potańcówki na Glinie?

Pierwsze potańcówki na Glinie sięgają początku lat 90 ubiegłego wieku niestety po kilku latach impreza ta została przerwana. Pomysł na przywrócenie potańcówki na Glinie powrócił w 2015 roku. W tym roku na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się już po raz czwarty wiejska zabawa w dawnym stylu jest to nie tylko muzyka i tańce. Imprezie towarzyszy szereg ciekawych przedsięwzięć między innymi: warsztaty tańca, wystawa plenerowa „Wietrzenie kilimków”, jarmark i prezentacje wyrobów rękodzielniczych, wystawa portretów mistrzów muzyki i śpiewu z Gliny.

Do tańca, co roku przygrywa miejscowa Kapela Gmajów a jakich wykonawców można było jeszcze usłyszeć?

Podczas dwudniowej zabawy mogliśmy usłyszeć między innymi Ewe Grochowską, Macieja Filipczuka, Martę Urba-Burdalską. Do tańca oprócz Kapeli Władysława Gmaja przygrywali również: Kapela Rodzinna Ewy Grochowskiej, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Kapela Napięcie oraz Kapela Tęgie Chłopy i inni.

Czy powstaję już program na tegoroczną Potańcówkę?

Program na tegoroczną potańcówkę jeszcze nie jest ustalony, ale już na dniach będą prowadzone rozmowy na ten temat.

Dziś to wydarzenie można powiedzieć, że ma charakter ogólnopolski organizatorami imprezy są między innymi: Wiejski Klub Tańca GLINA, uczniowie muzykantów i śpiewaczek z Gliny oraz Fundacja Po Staremu. Organizatorom imprezy życzymy wytrwałości w tym przedsięwzięciu i żeby wiejska zabawa w dawnym stylu przyciągała z roku na rok coraz więcej osób.

Kapela Gmajów wykonuje melodie ludowe, związane z naszym regionem są doceniani na przeglądach i konkursach kapel ludowych. Obecnie w skład kapeli wchodzą: Władysław Gmaj – harmonia, Jan Szczur – bębenek, baraban, Jan Kępa – skrzypce, Jan Kieliszek – skrzypce, Ignac Sputowski – bębenek oraz śpiewaczki: Teresa Gmaj, Krystyna Karwat, Marianna Pawlak, Jadwiga Sobolewska, Genowefa Kosiacka-Bąk oraz Bożena Dębicka.

Nagrody i statuetki przyznane Kapeli Gmajów. Władysław Gmaj w 2005 roku został wyróżniony odznaką zasłużony działacz kultury, przyznanej przez Ministra Kultury – Waldemara Dąbrowskiego.

Pamiątkowe zdjęcia z albumu Państwa Gmajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!